About tea

Posted By: Michal Butor In: What is tea? On: Friday, October 16, 2015 Comment: 0 Hit: 4515

茶 (Chá), чай(chay), chai, चाय (Cāya), tsaa,  شاي, herbata, tee, thé, tea. 

Kdekoľvek na svete je slovo "čaj" spájané s pôžitkom, oddychom a hlavne s medziľudským porozumením. Práve čaj dokáže pribrzdiť neskrotné myšlienky v hlavách nezastaviteľných ľudí a navodiť stav pokoja a triezvosti mysle.

Pod pojmom čaj si môžme predstaviť odvar z bylín, sušeného ovocia či rôznych kvetov. Slovo "čaj" však pochádza z čínskeho slova "cha" 茶 (čítaj čcha) a predstavuje listy čajovníka čínskeho - Camellia sinensis, ktoré môžu byť spracované rôznymi spôsobmi do suchého stavu. Pre lepšiu predstavu ako takýto čajovník môže vyzerať si predstavte krík ruže. Aj čajovník má kvety pripomínajúce ružu, avšak jeho pôvod s ružou nemá nič spoločné. Osobne by som čajovník prirovnal skôr k viniču. Asi so mnou vinári nebudú súhlasiť, no ak by čaj poznali dôverne, uvedomili by si ako charizmatický a mocný vie čaj byť. Čajovník má mnoho odrôd (kultivarov) a z jeho listov sa spracovaním dá získať čaj biely, žltý, zelený, polofermentovaný (modrozelený), čierny a tmavý. K tmavým čajom patrí aj Puer, kde už možno hovoriť aj o fermentácii. Nejde však o kvasenie ako pri víne, ale chemickú reakciu mikroorganizmov, kvasiniek a vzácnych plesní ako napríklad Penicilium a Aspergilus Nigger.   

Pri určení kultivaru sa často hovorí o malolistom či veľkolistom kultivare. Tiež sa určuje vek stromu, no často sa hovorí o strome s pňom tzv. qiaomu, ktorých vek môže dosahovať až 70 rokov. Za stredne staré stromy sa považujú Laoshu, ktorých vek dosahuje od 80 do 180... pokračovanie čoskoro.

Comments

Leave your comment

Blog